Recenze

Coach Carter

Hodnocení: 82% ČSFD: 80%

Filmy pojednávající o sportu resp. o příbězích sportovců jsou speciální škatulkou, do které lze zařadit jen málo ze světové tvorby. Jedná se totiž o specifický žánr, kterého je jako šafránu na louce, po jejímž povrchu si udělal výlet zbloudilý kombajnista cestou do hospody. To je hned z několika důvodů, jednak technická náročnost a nezáživnost samotného výkonu sportu a hlavním je samotná podstata sportu-jednoduchost. Málokdy se poštěstí, že se naskytne natolik silný příběh, aby stál za filmové zpracování.. Coach Carter je jedním z těch vůbec nejlepších v tomto oboru.

Hrou při zdi světu neposloužíte, není nic osvíceného na tom, když se budete krčit, aby se lidé kolem cítili lépe. Byli jsme stvoření, abychom zářili. To světlo je v nás všech, a když mu dáme prostor se rozsvítit, dáváme ostatním možnost udělat totéž.

Sportovní film může uspět v případě, že pozadí samotného sportovního výkonu (na ten ostatně koukáme na přímý přenos a nepotořebujeme filmovou rekonstrukci) je dostatečně zajímavým. Přesně tady je klíč k úspěchu „Trenéra Cartera“. Dostáváme se do společnosti střední školy v Richmondu, která je v městské části se značnou kriminalitou, chudobou a vůbec čtvrť, ve které byste nechtěli trávit nedělní odpoledne, natožpak své dětství, nebo hůř – pubertu.

Celý článek »

O filmu

Režie Thomas Carter
Hrají Samuel L. Jackson
Hudba Trevor Rabin
Žánr Drama, Sportovní
Původ Německo, USA, 2005

Útěk do divočiny

Hodnocení: 96% ČSFD: 86%

Je mnoho inspirativních děl v zaprášených policích světové kinematografie, ale jen několik z nich skutečně dokáže nadchnout-inspirovat. Útěk do divočiny patří do téhle vytříbené společnosti a to naprosto po právu, protože jako po zhlédnutí Requiemu za sen budete mít chuť se zastřelit, po The Magic of Belle Isle napsat knížku, tak po Útěku z divočiny máte chuť vzít batoh na záda, nůž do kapsy a vyrazit ven a (ne)vrátit se za hodně dlouho.

Když připustíme, že lidský život může být udáván pravidlem, potom zničíme všechny možnosti, které život jinak nabízí.

Nepatřím do skupiny renesančních lidí, kteří mají veškeré předlohy k filmům přečteny, takže nemůžu srovnávat, nakolik je film věrný původní knize, ale tahle neznalost vůbec nevadí, protože film si užijete i bez toho(a já jsem toho důkazem). Snímek je totiž natočen velice zajímavě i co se kompozice týče, máme v něm 3 časové roviny s několika dalšími nepravidelnými vzpomínkovými vstupy, a tak vlastně za ty 2 hodiny poznáme život Alexandra Supertrampa kompletně a co víc-působí to přirozeně.

Celý článek »

O filmu

Další názvy Into the Wild
Režie Sean Penn
Hrají Emile Hirsch
Hudba Eddie Vedder
Žánr Dobrodružný, Drama, Životopisný
Původ USA, 2007

Charlieho malá tajemství

Hodnocení: 84% ČSFD: 82%

Mezi kopci, stohy, závějemi a kupami špíny, které z důvodů lepší prodejnosti jsou řazeny do kategorie „teenagerských“ komedií(ať už s přívlastkem party, romantická, nebo crazy), se světe div se dá naleznout také film, který má v sobě skutečnou kvalitu. Charlieho malá tajemství je film podle stejnojmenného románu Stephena Chboskyho a natočen byl pod taktovkou téhož člověka, tahle sázka na „jednu hlavu“ se vyplatila, protože prostě ten film je super.

Přijímáme takovou lásku, o které si myslíme, že si zasloužíme.

Charlie nastupuje na střední školu, kde krom několika pseudopřátel nikoho nezná, navíc se právě vrátil z nemocnice a připadá si slabý, jednak protože nemá žádné kamarády a jednak protože si není jistý ani sám sebou. Ovšem to se změní v momentě, kdy pozná Hermio…Emmu Watsonovou-Sam a Ezra Millera-Patrick, ti ho jakožto středoškolští matadoři začnou zasvěcovat do studentského života.

Celý článek »

O filmu

Další názvy Ten, kdo stojí v koutě, The Perks of Being a Wallflower
Režie Stephen Chbosky
Hrají Emma Watson, Ezra Miller, Logan Lerman
Žánr Drama, Romantický
Původ USA, 2012

Dobrý Will Hunting

Hodnocení: 82% ČSFD: 88%

Je jen úzká sorta filmů, na které se můžu podívat zkrátka kdokoliv, ať už půjde o puberťáka, nebo babičku, tak bude divák nadšený. Good Will Hunting patří do tohoto úzkého „žánru“ a nebál bych se říct, že v něm exceluje.

Filmy o géniích, když jsou dobře natočené, mají velký předpoklad uspět, protože prostě lidé jsou fascinovaní chytrými hlavami. Jako filmy podobné Willu Huntingovi je možno jmenovat Čistou duši, Svět podle Prota nebo i Fenomén, tady všude můžeme žasnout nad lehkostí, se kterou zvládají hlavní hrdinové úkony pro nás neřešitelné. Ovšem Dobrý Will Hunting jde ještě dál.

Celý článek »

O filmu

Další názvy Good Will Hunting
Režie Gus Van Sant
Hrají Ben Affleck, Matt Damon, Minnie Driver, Robin Williams, Stellan Skarsgård
Hudba Danny Elfman
Žánr Drama, Psychologický
Původ USA, 1997

28 dní poté

Hodnocení: 88% ČSFD: 72%

Fakt, že evropští tvůrci jsou ve všech směrech z jiného masa než ti za velkou louží, je více než zřetelný, ovšem jednou za čas se filmaři ze starého kontinentu střetnou s Hollywoodskou mašinérií i co se tématu týče, potom dostáváme velice zajímavé porovnání naprosto odlišných stylů.

Exemplářem za všechny budiž snímek 28 dní poté. Miláček britského publika Danny Boyle se na přelomu tisíciletí pustil do zombie filmu, který byl (a v podstatě i je až na španělské výjimky) výhradou americké tvorby, a vytvořil film, jaký tu ještě nebyl. Kdybych měl popsat film v pár slovech byla by to: autentičnost, intimita, akce, strach, beznaděj. Těžko zapomenete na záběry liduprázdného Londýna, kde jediný pohyb obstarává Temže a odpadky poletující nad zemí… Doteď si kladu vlastně otázku „Jak tohle k sakru natočili“.

Celý článek »

O filmu

Další názvy 28 Days Later...
Režie Danny Boyle
Hudba John Murphy
Žánr Horor, Sci-Fi, Thriller
Původ Francie, Nizozemsko, USA, Velká Británie, 2002

Raubíř Ralf

Hodnocení: 76% ČSFD: 82%

Pixar poslední dobou nemá tak jasnou pozici na poli animáků jako tomu bylo před časem, trpí neoriginalitou, naivním dějem atd. Raubíř Ralf je velice originální, prostředí videoher je (vyjma snad Futuramy) neokoukané a první čtvrtinu filmu roztomilé. Začátek je totiž celkově skvělý, hezké odkazy na slavné hry a krásný svět propojených postaviček, který do sebe zapadá.

Jsem špatňák… a to je dobře, protože já nikdy nebudu dobrák a to není vůbec špatně. Není nikdo, kým bych byl radši než špatňákem.

Ovšem pak nastává dobrá polovina filmu, u které trpíte pixarovskými nemocemi – hloupatým dějem, otravnými dialogy a debilními postavami… to se projeví třeba tak, že se začnete hrabat v křesle, překlikávat na facebook a vůbec koukat kde co lítá. Vlastně až na konci se dostaví trochu osvěžení. Celkově na mě film působí jako promarněná šance, začátek měl skvěle našlápnuto k legendě jakéhosi herního Shreka, bohužel půlku filmu strávíte v cukrovém světě s otravnými postavičkami, což je veliká škoda, jelikož snad všechny postavy z jakéhokoliv jiného univerza jsou super. Veliká škoda, ale přesto fajn pokoukání.

Celý článek »

O filmu

Další názvy Wreck-It Ralph
Režie Rich Moore
Hudba Henry Jackman, Skrillex
Žánr Animovaný, Dobrodružný, Komedie, Rodinný
Původ USA, 2012

Oddělen

Hodnocení: 88% ČSFD: 83%

Jsou filmy, od kterých víte, co přesně byste měli čekat, potom jsou filmy, u kterých si nejste přímo jisti, o co by mělo jít, a pak jsou filmy jako Detachment, u kterých nemáte vůbec páru, do čeho to vlastně jdete. O to větší překvapení je, když se z takového šedého koně (černý kůň má přecijenom nějaké očekávání) vyklube prvotřídní podívaná. Přesně takové je totiž intimní drama o učiteli Henry Barthesovi, které jistojistě nesedne úplně každému, jednak proto, že to je roztahané, a také z nutkání zastřelit se po skončení filmu.

Celý článek »

O filmu

Další názvy Detachment
Režie Tony Kaye
Hrají Adrien Brody
Hudba The Newton Brothers
Žánr Drama, Psychologický
Původ USA, 2011

The Magic of Belle Isle

Hodnocení: 87% ČSFD: 79%

Představivost.. Ta největší síla, kterou kdy lidé měli.

Neskutečně odzbrojující film. Slova jako „super,pecka,mazec“ nelze použít u něčeho podobně krásnýho. Původně mě napadlo pro srovnání Eastwoodovo Gran Torino pro srovnání, ale Eastwood je starý škarohlíd a mrzout, takže tenhle film je úplně jinde. Pana Reinera si tímto píšu na seznam ostře sledovaných režisérů.

Pro Reinera obecně platí, že si bere malá sousta, jen malé příběhy, ale dokáže se na nich naplno vyřádit. Freeman je navíc prostě třída a je to radost ho sledovat, a ačkoliv děj na přebytek zvratů netrpí, čas utíká neúměrnou rychlostí. Možná by se hodilo vytvořit nový termín „krásný film“ a to už jenom kvůli The magic of Belle Isle. Hrozně špatně se dávají do slov pocity, kterými je film naplněn, protože se necháváte unášet hezkými myšlenkami poskládanými v uhlazených větách… Ono je to všechno tolik sentimentální a asi i trochu přisládlé…

Ale.. vždyť je to tak krásný!

Celý článek »

O filmu

Další názvy Kouzlo Belle Isle, Chuť znovu žít
Režie Rob Reiner
Hrají Morgan Freeman
Žánr Drama, Komedie, Romantický
Původ USA, 2012