Coach Carter

Hodnocení: 82% ČSFD: 80%

Filmy pojednávající o sportu resp. o příbězích sportovců jsou speciální škatulkou, do které lze zařadit jen málo ze světové tvorby. Jedná se totiž o specifický žánr, kterého je jako šafránu na louce, po jejímž povrchu si udělal výlet zbloudilý kombajnista cestou do hospody. To je hned z několika důvodů, jednak technická náročnost a nezáživnost samotného výkonu sportu a hlavním je samotná podstata sportu-jednoduchost. Málokdy se poštěstí, že se naskytne natolik silný příběh, aby stál za filmové zpracování.. Coach Carter je jedním z těch vůbec nejlepších v tomto oboru.

Hrou při zdi světu neposloužíte, není nic osvíceného na tom, když se budete krčit, aby se lidé kolem cítili lépe. Byli jsme stvoření, abychom zářili. To světlo je v nás všech, a když mu dáme prostor se rozsvítit, dáváme ostatním možnost udělat totéž.

Sportovní film může uspět v případě, že pozadí samotného sportovního výkonu (na ten ostatně koukáme na přímý přenos a nepotořebujeme filmovou rekonstrukci) je dostatečně zajímavým. Přesně tady je klíč k úspěchu „Trenéra Cartera“. Dostáváme se do společnosti střední školy v Richmondu, která je v městské části se značnou kriminalitou, chudobou a vůbec čtvrť, ve které byste nechtěli trávit nedělní odpoledne, natožpak své dětství, nebo hůř – pubertu.

Pan Carter přichází ke ztroskotanému a na vlně porážek se vezoucímu středoškolskému týmu jakožto nový trenér. Hráči, kteří byli doposud zvyklí flákat všechno včetně basketu, nyní dostávají velký impulz ve svérazných taktikách a způsobech nového kouče. Hlavní síla tkví právě v osobě tohoto pána s knírkem a jeho vztahu k bandě nevychovaných hejsků. Jeho snaha naučit kluky nejenom basketbal, ale i je vychovat pro budoucí život je inspirativní stejně tak jako způsoby, kterými se toho snaží docílit.

Každý, kdo se snaží něco v životě dokázat, by si měl vzít příklad ze způsobů proklamovaných tímto amatérským trenérem basketbalu. Nejde totiž pouze o to umět házet na koš, ale i o chování mimo palubovku. Příběh basketbalového týmu a jeho trenéra není jen filmem o sportu, ale hlavně o životě. Vlastně bych i řekl, že sport je tady jen jako pozadí pro daleko větší a důležitější účely výchovy. Z těchto důvodů Coach Carter dokáže úctyhodně působit na city a (doufejme i) morálku diváků.

O filmu

Režie Thomas Carter
Hrají Samuel L. Jackson
Hudba Trevor Rabin
Žánr Drama, Sportovní
Původ Německo, USA, 2005
Profil filmu