Recenze

Návrat do Cold Mountain

Hodnocení: 80% ČSFD: 83%

Srdceryvné příběhy o láskou poblázněných dvojicích jsou ve filmech časté jako pampelišky na lesní louce, avšak narazit na opravdu kvalitní romantický biják je už práce pídivějšího charakteru, která ne vždy končí úspěchem. Pokud si pro večerní promítání vyberete Návrat do Cold Mountain, jistě nebudete litovat, protože tahle story s Nicole Kidman a Jude Lawem v hlavní roli vás jistojistě dostane… přinejmenším do kolen.

Oni týhle válce říkají „mrak nad naší zemí“, jenže oni ho přivolali a teď stojí v dešti a říkaj „Do hajzlu ono fakt prší“.

Předloha, ač se jedná o poměrně novou knihu (rok vydání 2003 stejně jako film samotný), je zasazena do americké vesničky za doby občanské války, což je tolikrát omílané téma, že jen stěží mohl režisér Anthony Minghella vymyslet cokoliv nového. Příběh se točí kolem mladíka Inmana a jeho milované Ady, kteří se seznámí po Adině příjezdu s otcem farářem do vísky Cold Mountain. Během velice krátkého času vznikne mezi touto dvojicí milostné pouto, jehož strukturu naruší právě započatá válka, protože Inman je povolán na frontu, a tak něžná blondýnka Ada zůstává se svým otcem a touhou po Inmanovi sama na farmě.

Celý článek »

O filmu

Další názvy Cold Mountain
Režie Anthony Minghella
Hrají Jude Law, Natalie Portman, Nicole Kidman, Philip Seymour Hoffman
Žánr Drama, Romantický, Válečný
Původ USA, 2003

Interstellar

Hodnocení: 76% ČSFD: 89%

Christopher Nolan je absolutní špička současného filmařského cechu a každý jeho nový film provází velká očekávání a nadšení jeho fandů. Interstellar je filmem, který je daleko ambcióznějším dílem než všechno, co doposud Nolan natočil, a to z hlediska příběhu, zpracování a i rozpočtu.

Velkolepá podívaná nás zavede na zem z nepříliš vzdálené budoucnosti, kde bývalý pilot a otec dvou dětí Cooper (Matthew McConaughey) pracuje na své velké kukuřičné farmě. Zem totiž čelí nedostatku jídla, a tak ačkoliv už nejsou války a vojáky není třeba, lidé si nemohou volit povolání sami, ale tak, aby ukojili potřeby společnosti. Obrovské množství spotřebovaného jídla vyčerpává celou planetu a ta postupně kolabuje, což způsobuje problémy s počasím a svízelnou situaci se zdravím lidí. Jeví se, že jedinou šancí, jak zachránit lidský druh, je poslat výzkumnou loď do červí díry, aby se na druhé straně pokusila najít vhodnou planetu jako nový domov pro lidstvo.

Celý článek »

O filmu

Režie Christopher Nolan
Hrají Matt Damon, Matthew McConaughey
Žánr Dobrodružný, Mysteriózní, Sci-Fi
Původ USA, Velká Británie, 2014

Moon

Hodnocení: 70% ČSFD: 76%

Když se v kolonce žánru objeví sci-fi, málokdo bude očekávat, že film bude intimní přemýšlivou sodnou do lidské duše. Moon přesně něčím takovým je. Ač se jedná o film ze značně nuzných poměrů, zanechá ve vás nemalé množství zážitků a je vysoce pravděpodobné, že si ho budete ještě dlouho pamatovat.

Režisér Ducan Jones, který hlavně díky úspěchu tohoto malého filmu dostal možnost natočit již komerčně cílený Zdrojový kód, se ujal příběhu vyprávějícím o osamělém pracovníkovi energetické společnosti – Samu Bellovi (Sam Rockwell). Ten tráví čas na měsíční základně, kde mu společnost dělá pouze mluvící počítač s hlasem Kevina Spaceyho. Samovi za 3 týdny končí jeho tříletá služební doba a už se nemůže dočkat, až se vrátí domů na Zemi ke svojí ženě a malé holčičce.

Celý článek »

O filmu

Režie Duncan Jones
Hrají Kevin Spacey, Sam Rockwell
Žánr Drama, Mysteriózní, Sci-Fi
Původ Velká Británie, 2009

Pozemšťan

Hodnocení: 82% ČSFD: 82%

Tenhle podivný film vás dokáže nechat zapřemýšlet nad všemi dogmaty, vírami a vlastně vším, co berete jako samozřejmost. Pozemšťan je povahově velice malý film, ať už máme na mysli rozpočet, délku nebo příběh. Ale on vlastně ani nemá vyšší ambice než donutit své diváky zamyslet nad naprosto banálními věcmi.

Co kdyby jeden člověk žil 14 000 let už od Paleolitu?

Děj nás uvádí do chaty uprostřed pustiny, v níž žije univerzitní profesor John Oldman (David Lee Smith), který pozval své kamarády a spolupracovníky z kampusu, aby s ním naposledy popili, než se po 10 letech přestěhuje a nechá tuhle kapitolu života za sebou. Máme tedy v jedné místnosti vrcholné odborníky napříč různými obory ať už psychologie, biologie, historie…

Celý článek »

O filmu

Další názvy The Man from Earth
Režie Richard Schenkman
Hrají David Lee Smith
Žánr Drama, Sci-Fi
Původ USA, 2007

Snowpiercer

Hodnocení: 75% ČSFD: 70%

Asijský kontinent je tradičně spolehlivým poskytovatelem nových žánrových fachmanů pro Hollywood. Ať už jsou to v podstatě jistoty typu James Wan, Justin Lin nebo Chan-wook Park, který si svou triologií o pomstě zajistil status kultovního filmaře, avšak v Hollywoodu se trvale neusadil. Na to je nejspíš příliš autonomní tvůrce. Nyní přichází jeho krajan Joon-ho Bong s americkou-korejskou koprodukcí Snowpiercer.

Příteli, trpíš neopodstatněným optimismem lidí odsouzených k záhubě.

Tento akční sci-fi film vypráví příběh o nedaleké budoucnosti, kde lidstvo ve snaze zabránit globálnímu oteplování vypustí do ovzduší umělý chladící systém, což má ale paradoxně za následek zmrznutí celé planety a vyhynutí takřka veškerého života. Poslední přeživší zůstávají ve speciálním vlaku, který nikdy nezastavuje a nikdy nezpomaluje. Už 17 let projíždí zmrzlou krajinou a udržuje tak poslední hrstku lidí naživu. Ve vlaku funguje dystopické společenstvo, kde je lůza v zadní části utlačovaná a odříznutá od „1.třídy“. To se spoustě lidem samozřejmě nelíbí a slovo převrat je skloňováno čím dál častěji. Vůdcem revoluce v cestě napříč vlakem se stává mladý Curtis, kterého ztvárnil Chris Evans.

Celý článek »

O filmu

Další názvy Ledová archa
Režie Joon-ho Bong
Hrají Chris Evans, John Hurt, Tilda Swinton
Žánr Akční, Drama, Sci-Fi, Thriller
Původ Česko, Francie, Jižní Korea, USA, 2013

Hlas moře

Hodnocení: 80% ČSFD: 82%

Malých velkých filmů není nikdo dost, a proto jsem se po zhlédnutí Hlasu moře rozhodl sepsat i pro vás několik postřehů o tomhle krásném zážitku. Z dílny Alejandra Amenábara pochází už na Filmage recenzovaní Ti druzí, takže citlivá ruka režiséra je zárukou dobré podívané. Výsledkem jeho snažení je film držící Oskara za nejlepší cizojazyčný film roku a mnoho dalších cen mimo jiné oceňujících i výkon Javiera Bardema v hlavní roli.

Věřím, že život je právo… Ne povinnost.

Hlas moře je filmem natočeným podle skutečné události a stojí tak na jiných základech než komerčně úspěšné filmy a záměrně se uklízí do škatulky komorních filmů. O to větší zážitek ale budeme mít z toho, co v průběhu zazní hlavně od hlavní postavy Ramona Sampedra (Javier Bardem) , který je již od mladí ochrnutý na celé tělo a pohyby hlavou jsou jedinou možností, jak svým tělem dokáže hnout. Již dlouhou dobu Ramón bojuje za právo asistované sebevraždy, avšak úřady mu stále odmítají přiznat právo na smrt. Příběh filmu začíná v momentě, kdy za Ramonem přijíždí nová právnička Julie, která mu má v jeho snažení pomoct.

Celý článek »

O filmu

Další názvy Mar adentro, The Sea Inside
Režie Alejandro Amenábar
Hrají Javier Bardem
Žánr Drama, Životopisný
Původ Francie, Itálie, Španělsko, 2004

Nesmiřitelní

Hodnocení: 80% ČSFD: 85%

Není mnoho herců, kteří by svým přirozeným charisma dokázali bez jediného slůvka navodit tajemnou atmosféru hodnou prozkoumání. Těžko budete hledat lepšího zástupce zmíněného popisu než je Clint Eastwood. Už od dob Hodného, zlého a ošklivého je Clint spojen s postavou temného hrdiny s nesmírně tajemným pozadím. Štěstí, že i sám Eastwood je velkým fandou surového klasického westernu ve stylu právě Sergia Leoneho.

Nesmiřitelní je projektem Eastwooda samotného, který si krom hlavní role střihnul i režii a jako svého parťáka si do filmu přizval ještě Morgana Freemana. Podle jmen docela fajn ne? No a nejenom podle jmen! Unforgiven (jak zní podivně počeštěný originální název) je netypickým filmem z doby znovunalezené obliby westernů v 90. letech. Pamatujete na zmíněného Leoneho westerny, kde vystupují (anti)hrdinové jako prakticky nedotknutelní a nadpřirození jedinci s neuvěřitelnými superschopnostmi? Westerny novějšího data zobrazují drsňáky z divokého západu o mnoho lidštěji a my tak vidíme život v prériích reálnější optikou, kde i stinné stránky mají své místo.

Celý článek »

O filmu

Další názvy Unforgiven
Režie Clint Eastwood
Hrají Clint Eastwood, Morgan Freeman
Žánr Western
Původ USA, 1992

Dvanáct rozhněvaných mužů

Hodnocení: 95% ČSFD: 91%

Dobrý film má mnoho podob, většina z nich je již notně okoukaná, což se často přisuzuje tomu, že film jako řemeslo má za sebou už poměrně dlouhou historii a zkrátka není jednoduché přijít s něčím novým a zajímavým. Chyba lávky! Ačkoliv se v poslední době snaží filmoví tvůrci přijít s čím dál rychlejším tempem, dokonalejšími efekty a co možná největšími hereckými hvězdami, pro originální film není třeba chodit daleko, stačí se jen podívat z jiné perspektivy.

Dvanáct rozhněvaných mužů je film patřící do celosvětového kánonu filmu a každý by ho měl přinejmenším znát, alespoň kvůli tomu, že jeden z oněch rozhněvanců je i Jiří Voskovec. Taky jsem se dost dlouho odhodlával vypravit se do tohohle neortodoxního příběhu odehrávajícího se během soudního procesu posuzujícího vinu muže, jehož trestem bude (v případě uznání viny) smrt. Oněch dvanáct mužů je pak právě porota, na jejíž bedra je uložena tíha zodpovědnosti rozhodnutí nad životem (a smrtí) obžalovaného jedince. Celý (anti)příběh filmu se poté „odehrává“ v zákulisí onoho soudu, kde se sejdou porotci a musí vyslovit jednohlasný ortel.

Celý článek »

O filmu

Další názvy 12 Angry Men
Režie Sidney Lumet
Hrají Jiří Voskovec
Žánr Drama, Krimi
Původ USA, 1957