Návrat do Cold Mountain

Hodnocení: 80% ČSFD: 83%

Srdceryvné příběhy o láskou poblázněných dvojicích jsou ve filmech časté jako pampelišky na lesní louce, avšak narazit na opravdu kvalitní romantický biják je už práce pídivějšího charakteru, která ne vždy končí úspěchem. Pokud si pro večerní promítání vyberete Návrat do Cold Mountain, jistě nebudete litovat, protože tahle story s Nicole Kidman a Jude Lawem v hlavní roli vás jistojistě dostane… přinejmenším do kolen.

Oni týhle válce říkají „mrak nad naší zemí“, jenže oni ho přivolali a teď stojí v dešti a říkaj „Do hajzlu ono fakt prší“.

Předloha, ač se jedná o poměrně novou knihu (rok vydání 2003 stejně jako film samotný), je zasazena do americké vesničky za doby občanské války, což je tolikrát omílané téma, že jen stěží mohl režisér Anthony Minghella vymyslet cokoliv nového. Příběh se točí kolem mladíka Inmana a jeho milované Ady, kteří se seznámí po Adině příjezdu s otcem farářem do vísky Cold Mountain. Během velice krátkého času vznikne mezi touto dvojicí milostné pouto, jehož strukturu naruší právě započatá válka, protože Inman je povolán na frontu, a tak něžná blondýnka Ada zůstává se svým otcem a touhou po Inmanovi sama na farmě.

Téma klasické křehké lásky, která sotva stačila zahořet, byla vystavena zkoušce ohněm, kdy polovina vztahu je nucena díky vnějším okolnostem odejít. Klasická story že? Pravda. Ale emoce, které přenáší film na diváka jsou natolik silné, že si je citlivější z vás budou pamatovat velice dlouho. Přinejmenším však vás to všechno vezme minimálně na ten jeden večer. Úžasný herecký výkon krásky Nicole Kidman a přirozená něžnost Jude Lawea dodávání novou dimenzi vyprávění už tak silného příběhu, jež řeší odloučení, výčitky, vzpomínání … zkrátka všechno, co zná každý z nás.

Film je zajímavě kompozičně vystavěn, kdy dostáváme servírovány části filmu velice střípkovitě a celá první čtvrtina je podívaná poměrně chaotická, avšak v průběhu se toky časových os ustálí. Síla Cold Mountainu však netkví v koncepci vyprávění, nýbrž v lidech samotných a to ze stejného důvodu, proč se v divadlech stále setkáváme s Romeem a Julií. Některé životní osudy jsou natolik poutavé, že zaujme všechny nehledě na datum narození.

Výtečný je i soundtrack, na kterém mimo jiné pracoval i známý detroitský hudebník Jack White (jež si ve filmu také hudebníka zahrál), avšak těžko můžete slovy popsat něco tak clichovitého, jako film typu Cold Mountain, jenže ten film z nějakého důvodu velice dobře funguje a pro něžnější povahy bude opravdu silným zážitkem a jistě se zařadí do výkladní skříně romantických filmů.

O filmu

Další názvy Cold Mountain
Režie Anthony Minghella
Hrají Jude Law, Natalie Portman, Nicole Kidman, Philip Seymour Hoffman
Žánr Drama, Romantický, Válečný
Původ USA, 2003
Profil filmu