Pozemšťan

Hodnocení: 82% ČSFD: 82%

Tenhle podivný film vás dokáže nechat zapřemýšlet nad všemi dogmaty, vírami a vlastně vším, co berete jako samozřejmost. Pozemšťan je povahově velice malý film, ať už máme na mysli rozpočet, délku nebo příběh. Ale on vlastně ani nemá vyšší ambice než donutit své diváky zamyslet nad naprosto banálními věcmi.

Co kdyby jeden člověk žil 14 000 let už od Paleolitu?

Děj nás uvádí do chaty uprostřed pustiny, v níž žije univerzitní profesor John Oldman (David Lee Smith), který pozval své kamarády a spolupracovníky z kampusu, aby s ním naposledy popili, než se po 10 letech přestěhuje a nechá tuhle kapitolu života za sebou. Máme tedy v jedné místnosti vrcholné odborníky napříč různými obory ať už psychologie, biologie, historie…

V kontrastu s totálně racionálním prostředím vystudovaných vědců hlavní hrdina John odhaluje tajemství, že tohle stěhování po 10 letech se opakuje v jeho životě neustále, protože je na světě již 14 tisíc let a 10 let je doba, kdy si lidé začínají všímat jeho nestárnoucího zevnějšku. Všichni berou jeho historku jako velice špatný vtip, nebo projev duševní nemoci.

Během relativně krátké doby necelých 90 minut, ve kterých probíhá dialog oněch několika postav posazených kolem krbu, zjistíme, že i když nemusíme věřit Johnovým historkám, donutí nás jeho vyprávění zamyslet se. Pozemšťan totiž zasadí semínka myšlenek a přinejmenším přehodnotíme své názory.

Scénář k filmu napsal televizní scénárista Jerome Bixby, jež psal příběh Pozemšťana prakticky 30 let, avšak k natočení došlo až 10 let po jeho smrti brakovým režisérem Richardem Schenkmanem točícím vlastně jen pro televizní produkce. Pozemšťan je vlastně filmem televizní produkci značně připomínající svým rozsahem i zpracováním, ale jeho přesah je opravdu značný.

Tento snímek je takovým malým velkým filmem schovávájícím se ve stínu a o to více dokáže překvapit. Nejsympatičtější vlastností Pozemšťana je, že mesiášsky neukazuje špatné a dobré strany světa, ale nadhazuje myšlenky a zasazuje semínka postojů, které si každý může přebrat a v každém z nás vyroste jinak.

Cílem filmu není ukazovat cíl… nýbrž možnou cestu.

O filmu

Další názvy The Man from Earth
Režie Richard Schenkman
Hrají David Lee Smith
Žánr Drama, Sci-Fi
Původ USA, 2007
Profil filmu