Nesmiřitelní

Hodnocení: 80% ČSFD: 85%

Není mnoho herců, kteří by svým přirozeným charisma dokázali bez jediného slůvka navodit tajemnou atmosféru hodnou prozkoumání. Těžko budete hledat lepšího zástupce zmíněného popisu než je Clint Eastwood. Už od dob Hodného, zlého a ošklivého je Clint spojen s postavou temného hrdiny s nesmírně tajemným pozadím. Štěstí, že i sám Eastwood je velkým fandou surového klasického westernu ve stylu právě Sergia Leoneho.

Nesmiřitelní je projektem Eastwooda samotného, který si krom hlavní role střihnul i režii a jako svého parťáka si do filmu přizval ještě Morgana Freemana. Podle jmen docela fajn ne? No a nejenom podle jmen! Unforgiven (jak zní podivně počeštěný originální název) je netypickým filmem z doby znovunalezené obliby westernů v 90. letech. Pamatujete na zmíněného Leoneho westerny, kde vystupují (anti)hrdinové jako prakticky nedotknutelní a nadpřirození jedinci s neuvěřitelnými superschopnostmi? Westerny novějšího data zobrazují drsňáky z divokého západu o mnoho lidštěji a my tak vidíme život v prériích reálnější optikou, kde i stinné stránky mají své místo.

Přesně takový je i film Nesmiřitelní. Vypráví až krutě skutečný pohled na bývalého pistolníka, který se díky svému „zaměstnání“ stal vdovcem a kvůli této zkušenosti pověsil pistole na hřebík, popadl krumpáč a posledních pár let se věnuje stereotypní práci na ranči, kde žije se svými dětmi. Avšak pseudofarmář Munny (Clint Eastwood) je zkrátka srdcem dobrodruh, kterého nemůžete držet zavřeného na pozemku s bramborami. Navíc jeho klecí není ani tak ranč na kansaské prérii jako spíš výčitky a vina, jíž na sebe uvalil kvůli smrti své ženy.

Ačkoliv je právě hlavní hrdina pouhým utrápeným farmářem, pod kůží je to prostě pořád pistolník čekající na šanci zastrčit kolty do opasku, nasednout na Šemíka a vyrazit vstříc zapadajícímu slunci. Tato šance přichází, když v nedalekém městě neznámí kovbojové zohaví prostitutku, avšak uniknou trestu, protože zločin na prostitutce zkrátka není zločinem. To se ostatním dívkám nelíbí a vypíšou odměnu na pachatele onoho (zlo)činu. Mladý ambiciózní avšak nezkušený pistolník Schofield se rozhodne, že násilníky najde a shrábne odměnu, ale ví, že se svými zkušenostmi toho není schopen a vyhledá právě Munnyho, aby mu pomohl v hledání trestuuniknuvších kovbojů.

V průběhu filmu poznáme, že i ti nejtvrdší mají své slabé chvilky, temná tajemství a že naše řeči nemusí být vždy přesným obrazem skutečnosti. Zjistíme, že hodnocení podle prvního pohledu může být často mylné a že nejsilnější charaktery se ukážou ve chvíli, kdy o něco jde. Zkrátka jde o důležité životní lekce vyprávěné netypicky prokreslenými postavami v kulisách nehostinné prérie. No zkrátka… Western, co jen tak nepohledáte!

O filmu

Další názvy Unforgiven
Režie Clint Eastwood
Hrají Clint Eastwood, Morgan Freeman
Žánr Western
Původ USA, 1992
Profil filmu