Moon

Hodnocení: 70% ČSFD: 76%

Když se v kolonce žánru objeví sci-fi, málokdo bude očekávat, že film bude intimní přemýšlivou sodnou do lidské duše. Moon přesně něčím takovým je. Ač se jedná o film ze značně nuzných poměrů, zanechá ve vás nemalé množství zážitků a je vysoce pravděpodobné, že si ho budete ještě dlouho pamatovat.

Režisér Ducan Jones, který hlavně díky úspěchu tohoto malého filmu dostal možnost natočit již komerčně cílený Zdrojový kód, se ujal příběhu vyprávějícím o osamělém pracovníkovi energetické společnosti – Samu Bellovi (Sam Rockwell). Ten tráví čas na měsíční základně, kde mu společnost dělá pouze mluvící počítač s hlasem Kevina Spaceyho. Samovi za 3 týdny končí jeho tříletá služební doba a už se nemůže dočkat, až se vrátí domů na Zemi ke svojí ženě a malé holčičce.

Aby toho nebylo málo, nefunguje přímé spojení se zemí, takže Sam posílá domů pouze video vzkazy a poté týdny čeká na odpověď. Jeho pracovní náplní je správa kolektorů helia, jež jsou plně automatizovány a Sam má tedy za úkol pouze řešení nastalých potíží. Nudu zahání vyřezáváním dřevěných postaviček. Musely to být dlouhé 3 roky, že?

V tenhle moment je nám příběh předhozen a vlastně můžete hned v prvních okamžicích dumat, co se bude celých 90 minut na plátně dít, protože utáhnout hodinu a půl s jednou postavou uprostřed světa smrsknutého na několik bílých místností (ne nepodobných z Vesmírných odyseí) nebude žádná sranda. No a sranda to vůbec není, protože během chvíle zjišťujeme, že Sam trpí halucinacemi a jeho zdravotní stav vyžaduje značnou pozornost.

Ačkoliv mu je opravdu špatně, musí se vypravit opravit jeden z těžebních strojů, který se rozbil při svém putování po měsíčním povrchu. Při opravě se Sam vážně zraní, avšak jako zázrakem uniká ze svízelné situace. Na základně však zjistí, že čas tam netráví sám, ale již notnou chvíli má společnost.

Samota, která však není využita pro horor, ale pro přemýšlení nad sebe samou. Kde jinde byste si chtěli urovnat své hodnoty než 384 403 km od domova. Zapřemýšlíte se společně se Samem nad hodnotou vlastní existence a nad tím, jestli máte, pro co se večer vracet z práce domů.

Není to vůbec veselé a už vůbec ne optimistické koukání, avšak zůstane vám ještě notnou chvíli ležet v hlavě. Moon vás protáhne intimním zážitkem samoty, kde si uvědomíte, jak je důležitá přítomnost ostatních lidí ve vašem životě.

O filmu

Režie Duncan Jones
Hrají Kevin Spacey, Sam Rockwell
Žánr Drama, Mysteriózní, Sci-Fi
Původ Velká Británie, 2009
Profil filmu