Croodsovi

Hodnocení: 80% ČSFD: 80%

V posledních letech je jasný trend zvyšování nabídky v oblasti 3D animovaných filmů. Doby, kdy válčil o diváky pouze Pixar s Dreamworks jsou už dávno pryč, kina teď (v tom lepším případě) plní animáky i od menších studií, ale s různou kvalitou. Dreamworks přichází na trh s úplně novou značkou – rodinkou Croodsových. Zodpovědnost pověsil na bedra osvědčeného skvělého režiséra Chrise Sanderse (Jak vycvičit draka) a ten za pomoci méně známého Kirka De Micca vytvořili výborný film, který pobaví celou rodinu.

Příběh se odehrává v době kamenné, kdy ústřední rodinka je poslední zástupce jeskynních lidí široko daleko, a to zkrátka proto, že většinu času tráví zavření ve své jeskyni. To však špatně nese dospívající dívka Eep, která by ráda objevovala život venku, ale tatík jí to nedovolí. Jednoho dne ovšem přijde na scénu mladík Guy, který život Croodsových otočí naruby svými řečmi a později i činy. Přijde prý totiž jakýsi konec světa, jaký doposud znali. Tak se také stane a rodinka se musí vydat na cestu, aby přežila.

Na animák slušná story, řeknete si, ale kouzlo Croodsových tkví v podání tohoto v zásadě banálního příběhu. Ačkoliv se děj odehrává v době kamenné, tvůrci do něj dokázali propasírovat nespočet různých narážek na současný rodinný život. Narážky jsou to vkusné a speciálně v anglickém originále vynikly různé slovní přesmyčky a hříčky („Look, you smart…Guy“), kterých je v průběhu 90 minut mnoho a napomáhají k příjemnému nadhledu, kterým je děj vyprávěn.

V podstatě se tomuhle filmu nedá nic vytknout a určitě většina lidí si ho užije, ať už půjde o děti, či rodiče. Každý si zkrátka najde to svoje. Postavičky jsou krásně vymodelované a hlavně zvířátka by člověk nejradši vzal s sebou domů. Děj je vyprávěn svižně a nebudete se nudit ani na chvíli a co víc, zasmějete se. To u dnešních tupých animáků není vůbec k zahození. Srovnatelně jsem se bavil naposled u Hotelu Transilvanie. Croodsovi válí!

O filmu

Další názvy The Croods
Režie Chris Sanders, Kirk De Micco
Žánr Animovaný, Dobrodružný, Komedie, Rodinný
Původ USA, 2013
Profil filmu