The Artist

Hodnocení: 86% ČSFD: 82%

Jsou filmy, které zaujmou svým příběhem, kompozicí, vizuálem nebo propracovanou psychikou postav. Potom jsou filmy jako The Artist. Ty se vymykají naprosto všemu, co je v té době zaběhnuté, a nelze je tedy zaměnit s žádným jiným dílem. Umělec, jak zní neoficiální český název, je totiž film, který využívá všechna kouzla stařičkého filmu z dob, kdy zvuk musela obstarávat kapela přímo v kinosále.

Ač se tedy jedná o snímek z roku 2011, zachovává si veškeré tradice němého filmu v době své největší slávy a snaží se tak ve všech směrech i vypadat. Rázem se tedy dostáváme do meziválečného období amerického Hollywoodu, kde nesmírně populární herec George Valentin prožívá vrchol své kariéry. Žije v luxusním domě se svou podobně slavnou manželkou a jeho filmy jdou na dračku. Ovšem co nevidět se na světlo světa dostane vynález, kterým George opovrhuje – mluvený film.

Jelikož si svou popularitu George užívá plnými doušky, nehodlá si připouštět, že by se mělo něco měnit. V momentě, kdy sály začnou vyprodávat filmy bez doprovodných snímků s textem, němý film se dostává na okraj divákova zájmu. To samozřejmě cítí i hlavní postava a stojí před ním zásadní rozhodnutí, zda-li zůstane věrný svému dosavadnímu „němému“ řemeslu, nebo se vydá do víru dění mluveného slova.

Film The Artist je úžasným oživením stojatých vod světového filmu, přitom se paradoxně jedná o retro jako hrom. Hlavní tvůrce filmu – Michel Hazanavicius dosud nenatočil opravdu velký snímek, ovšem na Umělci se vyřádil. Pohltí vás doba, atmosféra i úžasný příběh a začnete si připadat jako v takové zvláštní pohádce. Po několika okamžicích nezvyku se naladíte na psané dialogy a ponoříte se do okouzlující atmosféry němého filmu naplno. Dokonce ve vás může nostalgii vytvořit až na takové úrovni, že se začnete shánět po dalších němých filmech jako tomu bylo u mě.

Umělec by měl vidět úplně každý, kdo se o film aspoň trochu zajímá. To nejenom proto, že se jedná o dílo s neopakovatelnou (přitom však opakovanou) atmosférou, ale i po stránce dramatické výtečně zvládnuté. A za jedno vám ručím. Na tenhle film nikdy nezapomenete!

O filmu

Další názvy Umělec
Režie Michel Hazanavicius
Hrají Jean Dujardin, John Goodman
Žánr Drama, Komedie, Romantický
Původ Belgie, Francie, 2011
Profil filmu